Bałtykarium

ceramiczna instalacja

w ramach projektu Find the Blue

organizowanego przez

EU Blue School

 

Link do projektu: https://webgate.ec.europa.eu/maritimeforum/en/node/5494

 

Uczestniczący: Grupa Krasnoludków (4-5l ) z Przedszkola nr 51 Jacek i Agatka w Gdańsku

Koordynatorka projektu: Weronika Wróbel

Osoby współtworzące projekt: Michalina Pączkowska, Jowita Białkowska, Beata Mazurczyk, Dariusz Śliwiński, Mikołaj Kropacz.

Partner Projektu: Gdyńskie Akwarium

 

Opis Projektu "Bałtykarium”

Celem projektu było zaznajomienie dzieci z fauną i florą morza Bałtyckiego oraz z jego podstawowymi cechami. W efekcie różnorodnych działań dzieci stworzyły ceramiczną instalację: akwarium , które jest fragmentem morza Bałtyckiego zawierającym żyjące tam zwierzęta i rośliny. Wszystkie elementy powstały z gliny, i zostały poszkliwione i wypalone. Powstały sukcesywnie w wyniku spotkań, podczas których dzieci poznawały bałtyckich mieszkańców na podstawie czytanej książki Agaty Półtorak: „Bajki z dna Bałtyku”. Następnie odbywały się warsztaty ceramiczne.

Dodatkowo dzieci odbyły wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego, gdzie zwiedziły tamtejszą ekspozycję i wzięły udział w warsztatach z edukatorami na temat mieszkańców Bałtyku.

Ponadto, do przedszkola została zaproszona biolożka morza Michalina Pączkowska, która przeprowadziła  warsztaty pt: ”Bałtyckie Laboratorium”. Dzieci zrobiły wiele eksperymentów dotyczących zasolenia morza i jego fizycznych właściwości.

Odbył się też piknik na plaży, z grą terenową, warsztatami szukania bursztynów i zabawami twórczymi. Podczas gry terenowej i warsztatów na plaży dzieci  na żywo zobaczyły niektóre bałtyckie stworzenia i utrwaliły o nich wiedzę. Dowiedziały się czym, skąd i dlaczego w morzu są bursztyny. Poznały też sposoby na twórcze zabawy na plaży.

Cele projektu

  • zaznajomienie dzieci z mieszkańcami Bałtyku, fauną i florą,
  • zaznajomienie z charakterem, strukturą i prawami fizyki rządzącymi morzem (zasolenie, ruchy wody ciepłej i zimnej,
  • stworzenie wspólnej instalacji,
  • zwiększenie uważności na nadmorską przyrodę i stworzenie z nią emocjonalnej więzi.

Działania:

  • styczeń-maj: warsztaty twórczo-edukacyjne z elementami sensoceramiki z Weronika Wróbel, podczas których powstawały elementy Ceramicznego Akwarium Bałtyckiego,
  • 13.03 -wyjazd do Akwarium i warsztaty edukacyjne,
  • Bałtyckie Laboratorium - warsztaty eksperymentalne z Michaliną Pączkowską w przedszkolu,
  • piknik na plaży z grą terenową o szukaniu bursztynów i zabawami plażowymi, poprowadzone przez  Dariusza Śliwińskiego , Weronikę Wróbel, Jowitę Białkowską, Beatę Mazurczyk i Mikołaja.

 __________________________________________________________________________________________

SPRAWOZDANIE:

W wyniku kilku spotkań edukacyjno-warsztatowych dzieci z oddziału II stworzyły ceramiczną instalację  - Bałtykarium. Wszystkie elementy dzieci wykonały samodzielnie podczas zajęć sensoceramicznych prowadzonych przez Weronikę Wróbel. Na każdym warsztacie dzieci poznawały kilka bajek z książki Agaty Półtorak: „Bajki z Dna Bałtyku”, dzięki którym mogły dowiedzieć się więcej o mieszkańcach Bałtyku. Następnie odbywała się część praktyczna, podczas której były lepione stworzenia i rośliny bałtyckie. Prace zostały wypalone i poszkliwione oraz zmontowane w formie instalacji w przestrzeni korytarza w przedszkolu, tak aby wszystkie dzieci mogły je oglądać. 

W dniu 13.03.2023 Krasnoludki odwiedziły Akwarium w Gdyni, gdzie uczestniczyły w warsztatach o ekosystemie Bałtyku. Podczas warsztatów dzieci miały prelekcję, zabawy i ćwiczenia, które miały na celu zaznajomienie z gatunkami ptaków, ryb, ssaków i bezkręgowców zamieszkujących morze Bałtyckie. Po warsztatach dzieci zwiedziły akwarium.

07.06 do przedszkola przyjechała biolożka morza Michalina Pączkowska, która przeprowadziła dla grupy Krasnoludków warsztaty laboratoryjne o tematyce morskiej pt.: „Laboratorium Bałtyckie”

Podczas zajęć dzieci:

  • „uczyły jajko pływać” doświadczając jak wpływa zasolenie wody na pływające w niej przedmioty,
  • doświadczały temperatur wody i ich odczuwania przez skórę,
  • dowiedziały się jak smakuje woda w Bałtyku i w oceanie i jaka zasolenie wpływa na mieszkańców morza,
  • zobaczyły co dzieje się z połączenia wody zimnej i ciepłej, słonej i słodkiej i jak to wpływa na ruchy wody,

Zajęcia odbywały się w formie doświadczeń w sali plenerowej przedszkola i prowadzone były w formie ekscytującej zabawy.

____________________________________________________________________
GALERIA

211.jpg

212.jpg

213.jpg

214.jpg

215.jpg

216.jpg